On December 31 of last year, Wolfson Corporation had in inventory 400 units of its products, which

On December 31 of last year, Wolfson Corporation had in inventory 400 units of its products, which cost $21 per unit to produce. During January, the company produced 800 units at a cost of $24 per unit. Assuming that Wolfson Corporation sold 700 units in January, what was the cost of goods sold (assume FIFO inventory accounting)?

"We Offer Paper Writing Services on all Disciplines, Make an Order Now and we will be Glad to Help"