Nona Inc., which produces a single product, has prepared the following standard cost sheet for one u

Nona Inc., which produces a single product, has prepared the following standard cost sheet for one unit of the product. Direct materials (8 pounds at $3.70 per pound) Direct labor (4 hours at $13.00 per hour) $29.60 $52.00 During the month of April, the company manufactures 320 units and incurs the following actual costs. Direct materials purchased and used (1,900 pounds) $7,277 Direct labor (1,290 hours) $16,538 Compute the total, price, and quantity variances for materials and labor. Total materials variance Materials price variance Materials quantity variance Total labor variance Labor price variance Labor quantity variance Click if you would like to Show Work for this question: Open Show Work

"We Offer Paper Writing Services on all Disciplines, Make an Order Now and we will be Glad to Help"